Hit sezonu - Pudry mineralne. Poznaj ich przewagę nad zwykłymi kosmetykami
Kosmetyki mineralne z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, a grono ich fanek sukcesywnie się powiększa. Dzieje się tak nie bez powodu, a główą zasługą fenomenu kosmetyków mineralnych jest ich naturalność. Świadczy o tym najlepiej puder mineralny, który jest niczym innym jak sproszkowanymi minerałami i czystymi pigmentami.
Puder mineralny – cud natury
Puder mineralny ma wiele zalet, jednak najważniejszą z nich jest fakt, iż jego skład pozbawiony jest szkodliwych składników takich jak rakotwórcze barwniki, konserwanty i sztuczne dodatki. Wszystkie pudry mineralne mają sypką postać i zbliżony do siebie skład, mianowicie: titanium dioxide (dwutlenek tytanu), zinc oxide (tlenek cynku), mica (mika), a także iron oxide (tlenek żelaza). Kluczową rolę odgrywają jednak dwa składniki pudru mineralnego:
- dwutlenek tytanu - występuje powszechnie w kosmetykach, w tym przede wszystkim w kremach chroniących przed słońcem oraz w pudrze mineralnym, dlatego można uznać, iż ten działa jak filtr przeciwsłoneczny,
- tlenek cynku - dzięki swoim właściwościom łagodzącym pielęgnuje skórę i łagodzi zaczerwienienia oraz podrażnienia.
Pudry mineralne zatem nie tylko spełniają swoją rolę jako kosmetyki maskujące niedoskonałości, ale przede wszystkim wpływają pozytywnie na zdrowie skóry, nie zatykają porów i nie powodują powstawania wyprysków. Dzięki nim cera jest utrzymana w idealnej kondycji nawet w przypadków tych bardziej problematycznych, czyli skłonnych do podrażnień czy alergii.
Inną zaletą pudrów mineralnych jest ich ekologiczność. Będą odpowiednie dla wegetarian i wegan, a także, co dla wielu ma szczególne znaczenie, nie były testowane na zwierzętach.
Puder mineralny kontra tradycyjny
Kosmetyki mineralne, na co wskazuje już ich nazwa, są kompozycją leczniczych minerałów. Głównym ich atutem jest bez wątpienia delikatny i łagodny wpływ na skórę. Ważne jest zatem, by kosmetyki mineralne nie zawierały talku, silikonów, sztucznych barwników i zapachów, bo to głównie te składniki są odpowiedzialne za zapychanie porów i wywoływanie alergii. Równie istotne jest unikanie chlorku bizmutu - sztucznie wytwarzanego minerału, który może wywołać podrażnienie skory. Co więcej, w swoim składzie może nawet zawierać śladowe ilości ołowiu.
Puder sypki mineralny
Dzięki sypkiej konsystencji pudry mineralne nie powodują zmian trądzikowych czy zaczerwienienia. W przeciwieństwie do tradycyjnych pudrów, te mineralne nie mają ograniczonej daty ważności. Dzieje się tak dlatego, że minerały nie podlegają rozkładowi. Kosmetyki mineralne możesz śmiało stosować aż do wyczerpania zawartości opakowania. Ich plusem jest też to, że są wodoodporne i bardzo wydajne.
Fenomen pudrów mineralnych
Wprawdzie puder mineralny ma sypką formę, ale nie trzeba obawiać się, że zostanie źle nałożony. Sama aplikacja jest bardzo prosta, dzięki czemu puder mineralny umożliwi wykonanie perfekcyjnego i bardzo eleganckiego makijażu.
Puder mineralny do cery tłustej
Posiadaczki cery tłustej lub mieszanej mogą wybrać puder matujący. Wszystko, co trzeba zrobić, to dokładnie oprószyć całą twarz (uwzględniając szczególnie strefę T) przy pomocy pędzla. Puder ten zapewni satynowe wykończenie makijażu, a przy tym nie pozostawi smug czy plam i idealnie połączy się z cerą.
W przypadku cery zmęczonej i matowej lepiej sprawdzi się mineralny puder rozświetlający. Nada twarzy świetlistego blaski, dzięki czemu będzie ona wyglądała na wyjątkowo świeżą i wypoczętą.