Natura w kosmetyce

Czy Vichy (L'Oreal) jest Cruelty-Free i Vegan?

Redakcja Ranking EKO Kosmetyków

Ten post może zawierać linki partnerskie, dzięki którym bez dodatkowych kosztów dla Ciebie, mogę zarobić niewielką prowizję.

Vichy NIE jest Cruelty-Free!

Vichy zezwala na testowanie swoich produktów i składników na zwierzętach, gdy jest to wymagane przez prawo, w tym w przypadku sprzedaży w sklepach w Chinach kontynentalnych.

Polityka Vichy dotycząca testów na zwierzętach

Podczas poszukiwań informacji na temat statusu Vichy jako cruelty-free, nie mogłam znaleźć oficjalnej polityki marki dotyczącej testów na zwierzętach na jej stronie internetowej.

Zwróciłam się więc do Vichy z prośbą o więcej informacji na temat ich polityki dotyczącej testów na zwierzętach. Konkretnie, chciałam wiedzieć, czy zlecają lub pozwalają innym testować swoje produkty/składniki na zwierzętach, również w przypadku sprzedaży w krajach, które wymagają przeprowadzania testów na zwierzętach (jak np. w Chinach).

I Vichy odpowiedziało mówiąc:

"Vichy, marka Grupy L'Oréal, nie testuje żadnego ze swoich produktów ani żadnego ze składników na zwierzętach i od ponad 30 lat jest w czołówce firm stosujących metody alternatywne.

W 1989 roku, L'Oréal całkowicie zaprzestał testowania swoich produktów na zwierzętach, 14 lat przed tym, jak było to wymagane przez przepisy. Dziś L'Oréal nie testuje już swoich składników na zwierzętach. L'Oréal nie toleruje już żadnych wyjątków od tej zasady."

Na podstawie ich odpowiedzi okazuje się, że Vichy jest własnością L'Oreal. I Vichy ma taką samą politykę testowania na zwierzętach jak L'Oreal.

Jednak to, czego brakuje w odpowiedzi Vichy, to reszta polityki L'Oreal dotyczącej testów na zwierzętach, którą można znaleźć na ich stronie korporacyjnej tutaj.

"W 1989 roku L'Oréal całkowicie zaprzestał testowania swoich produktów na zwierzętach, 14 lat wcześniej niż wymagały tego przepisy. Dziś L'Oréal nie testuje już swoich składników na zwierzętach. L'Oréal nie toleruje już żadnych wyjątków od tej zasady.

Niektóre władze zdrowotne mogą mimo wszystko zdecydować się na samodzielne przeprowadzanie testów na zwierzętach w przypadku niektórych produktów kosmetycznych, jak to ma miejsce jeszcze w Chinach. L'Oréal jest najbardziej aktywną firmą, która od ponad 10 lat współpracuje z chińskimi władzami i naukowcami w celu uznania alternatywnych metod testowania i umożliwienia ewolucji przepisów kosmetycznych w kierunku całkowitego i definitywnego wyeliminowania testów na zwierzętach. Dzięki temu od 2014 roku niektóre produkty wytwarzane i sprzedawane w Chinach, takie jak szampon, płyn do mycia ciała czy niektóre produkty do makijażu nie są już testowane na zwierzętach."

Polisy stwierdzające chińskie prawo dotyczące testowania na zwierzętach zazwyczaj sugerują, że firma sprzedaje swoje produkty w Chinach kontynentalnych. To dlatego, że kosmetyki sprzedawane w sklepach w Chinach kontynentalnych są wymagane przez prawo do testowania na zwierzętach.

I to jest właśnie przypadek firmy L'Oreal, i dlatego L'Oreal NIE jest wolny od okrucieństwa. Dotyczy to również wielu marek L'Oreal, w tym SkinCeuticals, YSL, Lancome, Kiehl's, Giorgio Armani, La Roche-Posay i wielu innych sprzedających swoje produkty w Chinach.

Więc, czy tak jest w przypadku Vichy?

Czy Vichy jest sprzedawany w Chinach?

W moich badaniach odkryłem, że produkty Vichy są rzeczywiście sprzedawane w sklepach w Chinach kontynentalnych.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z chińskiej strony internetowej Vichy:

Ale czy Chiny nie prowadzą już testów na zwierzętach?

Firmy mogą ominąć chińskie testy na zwierzętach przed wprowadzeniem ich na rynek, decydując się na produkcję swoich zwykłych lub ogólnych kosmetyków w Chinach, ale nigdzie nie jest napisane, że Vichy wybrało tę drogę.

Dodatkowo, możliwość przeprowadzenia testów na zwierzętach po wprowadzeniu produktu na rynek nie jest całkowicie wykluczona i może być przeprowadzana na niektórych kosmetykach sprzedawanych w sklepach fizycznych w Chinach.

Od 1 maja 2021 r. firmy kosmetyczne mogą również eksportować i sprzedawać swoje zwykłe lub ogólne kosmetyki w Chinach bez testów na zwierzętach, tylko jeśli najpierw spełnią zestaw warunków wstępnych. Jednak spełnienie tych warunków okazało się trudne i nadal nie jest jasne, co dokładnie jest akceptowane zgodnie z nowymi przepisami. Nie ma więc jeszcze słowa o żadnej firmie, która z powodzeniem tego dokonała.

Podążaj za podkreślonymi liniami na poniższej grafice, aby zobaczyć, dlaczego większość kosmetyków sprzedawanych w Chinach (jak Vichy) jest nadal wymagana przez prawo do testowania na zwierzętach w 2022 roku.

Ponieważ Vichy zdecydowało się na sprzedaż w sklepach w Chinach kontynentalnych, muszą wyrazić zgodę i zapłacić za testowanie swoich produktów na zwierzętach. Dlatego większość marek kosmetycznych sprzedających w Chinach kontynentalnych nie może być uznana za cruelty-free w 2022 roku.

Chociaż Vichy może nie przeprowadzać tych testów na zwierzętach samodzielnie, świadomie pozwalają chińskim władzom testować swoje produkty na zwierzętach, aby sprzedawać w Chinach.

Z tych powodów nie uznajemy Vichy za firmę wolną od okrucieństwa według naszych standardów.

Polityka wolna od okrucieństwa

Wiele prawdziwie wolnych od okrucieństwa marek zdecydowało się nie sprzedawać swoich produktów w Chinach ze względu na obowiązujące tam prawo dotyczące testów na zwierzętach. Niestety, Vichy odmawia zrobienia tego samego i dlatego nie może być uznana za wolną od okrucieństwa.

W Ethical Elephant zawsze oceniamy politykę firmy wolną od okrucieństwa za pomocą naszej listy kontrolnej Cruelty-Free. Dzięki temu mamy pewność, że marka, jej dostawcy i strony trzecie nie przeprowadzały żadnych testów na zwierzętach, także wtedy, gdy jest to wymagane przez prawo.

Zobacz poniżej naszą pełną listę kontrolną cruelty-free. Ponieważ Vichy nie spełnia dwóch ostatnich warunków, nie możemy zaklasyfikować tej marki jako wolnej od okrucieństwa.

Czy Vichy jest certyfikowany jako wolny od okrucieństwa?

Vichy nie posiada żadnych certyfikatów, takich jak Leaping Bunny czy PETA.

Ponieważ Vichy nie jest certyfikowany jako wolny od okrucieństwa przez stronę trzecią, nikt nie bada ani nie potwierdza zobowiązań i roszczeń Vichy w tym zakresie.

Czy Vichy jest własnością firmy macierzystej, która nie stosuje zasad wolnych od okrucieństwa?

Tak. Właścicielem Vichy jest L'Oreal, firma macierzysta, która w 2022 roku nadal prowadzi testy na zwierzętach.

Niektórzy wolni od okrucieństwa konsumenci mogą zdecydować się na zakup i wspieranie wolnych od okrucieństwa marek należących do korporacji macierzystych testujących na zwierzętach, ponieważ mają nadzieję, że to przekona firmę macierzystą do stania się wolną od okrucieństwa.

Jednak w tym przypadku Vichy NIE jest wolne od okrucieństwa, podobnie jak jego firma macierzysta, L'Oreal.

Czy Vichy jest wolne od okrucieństwa?

Podsumowując, decydując się na sprzedaż w Chinach, Vichy musi testować swoje produkty na zwierzętach. Dlatego NIE uważamy Vichy za markę cruelty-free.

Obecnie Vichy znajduje się na naszej liście marek do unikania - testowanych na zwierzętach.

Czy Vichy jest wegańskie?

Vichy nie twierdzi, że oferuje jakiekolwiek opcje przyjazne dla wegan. A ponieważ Vichy angażuje się w testy na zwierzętach, nie uważamy, aby cokolwiek sprzedawane lub produkowane przez Vichy było wegańskie.

Aby produkty mogły być uznane za wegańskie według standardów Ethical Elephant, produkty i ich składniki nie mogą być testowane na zwierzętach nigdzie na świecie. Nie mogą też zawierać żadnych składników pochodzenia zwierzęcego ani produktów ubocznych.

Wolne od okrucieństwa alternatywy dla Vichy

Chcesz przejść na produkty wolne od okrucieństwa? Oto kilka wolnych od okrucieństwa marek, które warto sprawdzić:

  • Leonor Greyl
  • Avril
  • Balade en Provence
  • Youth to the People *własność L'Oreal
  • Biossance

Zobacz