Jak aplikować podkłady mineralne? Poradnik
W ostatnich czasach dużą popularnością cieszyć się mogą kosmetyki oparte na bazie minerałów. Głównymi ich użytkowniczkami są kobiety, których skóra jest wrażliwa i reaguje alergicznie na sztuczne pudry, czy też podkłady. Kosmetyki mineralne mają w 100% naturalny skład, dzięki czemu nadają się do stosowania na każdą cerę. Oprócz tego, od innych kosmetyków, różni je też to, w jaki sposób się je stosuje i aplikuje. Jak powinno się nakładać kosmetyki mineralne? W jaki sposób dojść do wprawy, tak aby stało się to rutynową czynnością każdego dnia? W tym artykule przedstawione zostaną praktyczne porady w tym zakresie.
Jak nakładać podkład mineralny?
Najpierw pędzel
Podstawowymi pędzlami do nakładania kosmetyków o mineralnym składzie są flat top, oraz kabuki. Różnią się one jedynie budową, która pozwala na osiąganie różnych efektów przy stosowaniu każdego z nich. Pędzel flat top używany jest zazwyczaj, kiedy chcemy nałożyć grubszą warstwę kosmetyku. Ma on bowiem bardziej zbite i gęstsze włoski. Bardziej puszyste i mniej zbite pędzle kabuki polecane są przede wszystkim do skóry wrażliwej, lub reagującej alergicznie. Jak mówi Marta Popiela-Molek z firmy Earthnicity Minerals, są one delikatniejsze i lepiej spełniają swoją funkcję przy skórze borykającej się z problemami.
Należy pamiętać, że przed nałożeniem mineralnych podkładów należy odczekać, aż poprzednie kosmetyki się całkowicie wchłoną. Dla przetłuszczającej się cery zalecane jest nałożenie w tym czasie pudru transparentnego. Daje on matowy efekt przez bardzo długi czas, a co więcej nie wchodzi w reakcję z kosmetykami mineralnymi.
Jak nakładać podkład mineralny w pudrze?
Żelazne reguły
Najprostszym sposobem na nałożenie tego rodzaju kosmetyków na twarz jest strzepnięcie odrobiny proszku na wieczko i delikatne nałożenie go na skórę. Przy pierwszym stosowaniu może nie być to tak oczywiste, ale z biegiem czasu i większą wprawą stanie się bardzo proste. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych regułach.
W zależności od przewidywanej grubości podkładu, wyróżnia się dwa sposoby na jego nanoszenie. Pierwszym z nich jest delikatne rozprowadzanie minimalnej ilości pudru za pomocą kolistych ruchów po twarzy. Daje to cienką warstwę kosmetyku. Jeśli jednak chcesz, aby była ona grubsza, to cel ten osiągnąć można poprzez uprzednie "stemplowanie". W ten sposób pozostanie więcej pigmentu, a efekt będzie trwalszy. Marta Popiela-Molek z Earthnicity Minerals wyjaśnia, że jeżeli będzie taka potrzeba to można dodatkowo nanieść puder ruchami kolistymi. Jak mówi, w przypadku zakrywania niedoskonałości, technika pozostaje niezmienna. Ważne jest jednak, aby pamiętać o tym, że wszelkie niedoskonałości wypukłe powinny być zakrywane poprzez wklepywanie, a nie rozcieranie, ponieważ może to podważyć wystające skórki.
Jak nakładać podkład mineralny na mokro?
Trening czyni mistrza
Jeżeli chodzi o niedoskonałości na skórze, albo o pełnie krycie, zaleca się stosowanie podkładów na mokro. Technika ich nanoszenia będzie bardzo podobna, ale na samym początku, jak łatwo się domyślić, należy zwilżyć pędzel wodą, hydrolatem, albo wodą termalną. Aby uniknąć nadmiernego zmoczenia włosia pędzla należy zaopatrzyć się w atomizer, dzięki któremu łatwiej będzie stopniowo nawilżać pędzel. Po kilku próbach stanie się jasne, do jakiego stopnia powinien on być mokry, aby został osiągnięty cel. Początkowo nałożony na mokro kosmetyk może wydawać się ciemniejszy, ale po chwili wróci do prawidłowego koloru.
Jak nakładać podkład mineralny sypki?
Jeżeli będzie taka konieczność to można zabezpieczyć podkład za pomocą pudru matującego. Rozjaśni on cerę i utrwali makijaż, a także wygładzi zmarszczki i zmatowi odcień skóry. Nakładamy go pędzlem kabuki, który zagwarantuje najlepsze wykonczenie produktu na twarzy.